Оскари 2023 – 95-то издание на наградите на Академията /пълен списък/

Музикални изпълнения от „RRR“, „TopGun: Maverick“, „Wakanda Forever“, забавни представяния, хапливи коментари от Джейми и емоционални речи. Това беше 95-тата церемония по награждаване на Академията, ако трябваше да съберем 4-часовото преживяване в един кратък увод.

Представяме ви пълен списък на категориите и победителите на Оскари 2023 г. Очаквано (може би), заслужено (по-скоро не), доволно (надяваме се) заглавието, което успя да триумфира на първо място в селекцията на Академията, е „Всичко, навсякъде, наведнъж“!

Най-добър анимационен филм – „Guilermo Del Toro’s Pinnochio

Магическият римейк на „Пинокио“ на мексиканския режисьор Гийермо Дел Торо спечели наградата за най-добър анимационен филм, побеждавайки конкурентите си „Marcel the Shell With Shoes Оn, „The Sea Beast“, „Turning Red“ и „Puss in Boots: The Last Wish“.

„Анимацията е кино… анимацията е готова да премине към следващата стъпка“, каза Дел Торо на сцената, като посвети филма на семейството си.

Ревюто на „Пинокио“ можете да прочетете тук.

Актьор в поддържаща роля – Джонатан Ке Кван

Трой Коцур и Ариана ДеБос, миналогодишните победители в категория най-добър поддържащ актьор и актриса, връчиха наградата тази година на Джонатан Ке Кван – първата му номинация и победа за Оскар.

Звездата от „Everything Everywhere All at Once“ направи дебюта си на голям екран като дете в „Indiana Jones and the Temple of Doom“, последван от главна роля в екшън-приключението „The Goonies“.

„Казват, че подобни истории се случват само във филмите“, сподели Кван. „Това е американската мечта.“

Актьорът си спомни ранното си детство в бежански лагер в Хонг Конг, след бягство от Виетнам. В своята реч също благодари на съпругата и семейството си – за тяхната непоколебима подкрепа, дори когато кариерата му е била несигурна.

Оскари 2023

Актриса в поддържаща роля – Джейми Лий Къртис

Джейми Лий Къртис спечели наградата за най-добра актриса в поддържаща роля за изпълнението си в „Everything Everywhere All at Once“, втората победа на филма за вечерта. Продукцията е номинирана и в категориите най-добър филм, най-добър режисьор и най-добра актриса.

Анджела Басет се споменаваше като вероятен победител за представянето си в „Black Panther: Wakanda Forever“. В речта си Къртис отпразнува победата си като успех за всички, които са я подкрепяли по пътя.

„Майка ми и баща ми бяха номинирани за Оскар в различни категории“, каза тя в речта си. „Току-що спечелих Оскар!“

Оскари 2023

Най-добър документален игрален филм – „Navalny

В година, когато руската политика зае основно място в заглавията на медиите, може би не трябва да е изненада, че документалният филм „Навални“ за руския опозиционен лидер Алексей Навални спечели наградата за най-добър документален игрален филм.

„Съпругът ми е в затвора само защото е казал истината. Съпругът ми е в затвора за защита на демокрацията“, каза съпругата му Юлия Навальная в речта си на сцената.

Канадският режисьор Даниел Роер отбеляза, че Навални се е изказал срещу „несправедливата война на Владимир Путин в Украйна“, добавяйки, че документалният филм напомня за необходимостта да се говори срещу диктатурата, където и да се появи тя. На сцената застана и българският журналист и участник във филма – Христо Грозев, на когото благодариха за риска да разкаже тази история.

Ревюта на филма можете да прочетете тук.

Оскари 2023

Късометражен игрален филм – „An Irish Goodbye

Том Бъркли и Рос Уайт спечелиха наградата за най-добър късометражен филм за своя „An Irish Goodbye“.

Операторско майсторство – „All Quiet on the Western Front

Конфликтите и войната остават постоянни теми на тазгодишните награди, като адаптация на антивоенния роман на Ерих Мария Ремарк от 1929 г. „На Западния фронт нищо ново“ спечели наградата за най-добра операторска работа.

„Е, не е моят рожден ден, но имам чувството, че е така“, каза операторът Джеймс Френд в речта си за приемане на приза. „Това е голяма чест!“

Филмът на Netflix спечели аплодисменти за непоколебимото екранно представяне на ужасите на Първата световна война и с това победи конкурентите си „Tar“, „Elvis“, „Empire of Light“ и „Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths“ за трофея за кинематография.

Грим и прически – „The Whale

Адриен Моро, Джуди Чин и Анемари Брадли спечелиха наградата за най-добър грим и прическа за работата си в „Китът“.

За филма екипът превърна Фрейзър в уединен учител по английски, тежащ около 270 килограма. „Китът“ бе приветстван от някои критици като триумфалното завръщане на Фрейзър, но и критикуван от други за използването на костюм за направата на тялото.

Костюми – „Black Panther: Wakanda Forever

Филмът на Marvel „Черната пантера: Уаканда завинаги“ бе избран за най-добър дизайн на костюми.

„Заедно променяме начина, по който културата е представена“, каза Рут Картър в речта си за приемане.

Чуждоезичен пълнометражен филм – „All Quiet on the Western Front

Немският филм „Нищо ново на западния фронт“ взе втората си награда, печелейки категорията за най-добър чуждоезичен пълнометражен филм!

Сред другите номинирани бяха „Аржентина 1985“, „EO“, „Близо“ и „Тихото момиче“.

На Западния фон нищо ново

Късометражен документален филм – „The Elephant Whisperers

Историята на едно осиротяло слонче и коренното население, което се грижи за него, взе статуетката за най-добър късометражен документален филм, голяма победа за Индия!

Картики Гонсалвес и Гунит Монга, режисьорите зад „Шептящите на слоновете“, излязоха на сцената, за да приемат наградата. Гонсалвес посвети Оскар „на своята родина, Индия“ и благодари на участниците в нейния документален филм за споделянето на техните племенни знания.

Късометражен анимационен филм – „The Boy, the Mole, the Fox and the Horse

Чарли Макиси и Матю Фройд взеха наградaта за своя късометражен анимационен филм „Момчето, къртицата, лисицата и конят“.

„Знам, че традицията е да ви благодаря много, но аз съм британец, така че вместо това ще кажа, че съжалявам“, каза Матю Фройд в речта си за приемане.

Дизайн на продукцията – „All Quiet on the Western Front

„Нищо ново на Западния фронт“ продължи с печелившата си серия с наградата за най-добър дизайн, печелейки първо място над останалите номинирани: „Аватар: пътят на водата“, „Вавилон“, „Елвис“ и „Семейство Фейбълман“.

Кристиан М. Голдбек прие отличието за дизайна на продукцията на филма.

Най-добър саундтрак – „All Quiet on the Western Front

Немският композитор Фолкер Бертелман грабна Оскара за най-добра оригинална музика!

Бертелман обясни, че работата му го е накарала да се замисли за морал, на който майка му го е научила като дете: „Когато искате да промените човечеството и емпатията в света, трябва да започнете със себе си и със собствената си среда.“

Визуални ефекти – „Avatar: The Way of Water

Огромният блокбъстър на режисьора Джеймс Камерън „Аватар: Пътят на водата“ спечели първата си победа за вечерта за най-добри визуални ефекти.

Филмът потопи зрителите във водния свят на Пандора, като продължение на първия филм за Аватар, който също беше отразен за зашеметяващите си визуализации, когато излезе в кината през 2009 г.

Ревюто на филма можете да прочетет тук.

Оригинален сценарий – „Everything Everywhere All at Once

„Всичко, навсякъде, наведнъж“ отбеляза трета си победа, приемайки наградата за най-добър оригинален сценарий.

Другите номинирани заглавия бяха „Семейство Фейбълман“, „Тар“, „Идиотският триъгълник“ и „Баншите от Инишерин“.

Адаптиран сценарий – „Women Talking

Канадската актриса, превърнала се в режисьор, Сара Поли спечели първия си Оскар за вечерта за „Жените говорят“ – драма, базирана на реални събития.

Филмът разказва историята на група менонитски жени, които откриват, че всички са преживели актове на сексуално насилие от мъже в тяхната изолирана религиозна общност. Базиран е на едноименния роман от 2018 г. на Мириам Туус.

„Искам да благодаря на Академията, че не беше смъртно обидена от думите „жени“ и „говорят“, позиционирани толкова близо една до друга“, каза Поли в речта си при приемането.

Академията

Звук – „Top Gun: Maverick“

„Топ Гън: Мавери“ грабна наградата за най-добри постижения в звука за вълнуващото си представяне на света на въздушната надпревара.

Марк Уайнгартен, Джеймс Х. Мадър, Ал Нелсън, Крис Бърдън и Марк Тейлър получиха статуетката, като Уайнгартен благодари на зрителите, че излязоха и гледаха филма в кината.

Продължението на оригиналния „Топ Гън“ стана хит, като бележи близо 1,5 милиарда долара в боксофиса с Том Круз, който повтори ролята си на изтребителя Пийт „Маверик“ Мичъл.

Номинирани бяха също „На Западния фронт нищо ново“, „Аватар: пътят на водата“, „Батман“ и „Елвис“.

Оригинална песен – „RRR

Индийският филм „RRR“ взе Оскар за най-добра песен с „Naatu Naatu“, посрещната бурно от гостите в Долби Тиатър.

Това е първата номинация и първа победа за Индия за най-добра песен.

„Израснах, слушайки The Carpenters, и сега съм тук с Оскарите“, каза композиторът MM Кееравани.

Монтаж – „Everything Everywhere All at Once

Пол Роджърс спечели приза за най-добър монтаж за залепянето на приключенията в мултивселената на „Всичко, навсякъде, наведнъж“.

„Това е вторият ми филм! Това е лудост.“, каза Роджърс. „Към актьорите, които допринесоха за моята кариера – беше чест да работя с вас. Надявам се, че постъпвах правилно.“

Режисура – „Everything Everywhere All at Once

Двамата Даниелс посветиха наградата на своите родители. „Благодаря ви, че не погазихте креативността ми, когато правех наистина обезпокоителни филми на ужасите или наистина перверзни комедийни филми, или се обличах в различни дрехи като дете, което не е заплаха за никого“, каза Даниел Шайнерт.

„Светът се отваря към факта, че гениалността не произтича от индивиди като нас на сцената, а по-скоро геният произлиза от колектива“, сподели Даниел Куан в своята реч.

Актьор в главна роля – Брендън Фрейзър

Американският актьор Брендън Фрейзър направи триумфалното си завръщане на големия екран с наградата за най-добър актьор „в Китът“.

„Просто искам да ви благодаря за това признание“, каза Фрейзър в своята реч, в която отправи благодарност към актьорския състав на филма. „Благодаря ви отново, на всеки един и всички. Толкова съм ви благодарен.“

Номинирани бяха още Остин Бътлър в „Елвис“, Колин Фарел в „Баншите от Инишерин“, Пол Мескал в „След слънце“ и Бил Найи в „Живея“.

Актриса в главна роля – Мишел Йо

„За всички малки момчета и момичета, които изглеждат като мен, които гледат тази вечер, това е фарът на надеждата и възможностите. Това е доказателство да мечтаете и да вярвате, че мечтите се сбъдват. Никога не се отказвайте“.

Мишел Йо се превърна в първата азиатска актриса, която спечели наградата за главна женска роля в историята на Оскарите!

Най-добър филм – „Everything Everywhere All at Once

„Всичко,, навсякъде, наведнъж“ спечели последната награда за вечерта, като взе седмия си Оскар за престижната категория за най-добър филм.

„Нямаше да има филм, ако не беше нашият брилянтен и сърдечен актьорски състав и екип“, каза продуцентът Джонатан Уанг.

Оспорваната категория за най-добър филм включваше заглавията „Тар“, „На Западния фронт нищо ново“, „Аватар: пътят на водата“, „Баншите от Инишерин“, „Елвис“, „Семейство Фейбълман“, „Топ Гън: Маверик“, „Идиотският триъгълник“ и „Жените говорят“.

Снимки: Routers, CNN