Церемонията по награждаване на отличените заглавия от първото издание на Sofia Short Fest се проведе днес в 19:30 ч. в кино „Влайкова“. Журито, което което участие в селекцията за категория студентско кино, бе в състав: Теодора-Косара Попова, Бохос Топакбашиян и Мартина Апостолова. За категория професионално кино се включиха – Иван Бърнев, Катя Тричкова и Стефан Командарев.
В синхрон с жанровата концепция на фестивала наградите за големите победители са бъдат разделени в категории „Най-добър игрален, анимационен и документален филм“ и „Най-добър игрален, анимационен и документален студентски филм“. Освен тези награди, Sofia Short Fest ще отличава и филма с „Най-оригинална идея“. За тази награда са включени и двете категории филми. Последните отличия от церемонията на фестивала са наградата от редакционния екип на KinoBox Bulgaria и награда „Фокус“.
Открийте пълен списък с наградените филми и анотациите, прикачени към тях.
Оригинална идея: „Любима“ (реж. Майя Виткова-Косев)

Синопсис: Любима, 30‐годишна художничка, е изоставена от партньора си. Тя иска да продължи напред, но скръбта от раздялата, огромна като африкански слон, ѝ пречи… Любима не вижда Слона, който е оставил бъркотия върху килима ѝ, докато тя отново следи бившия си… Тя не разбира, че през нощта Слона пие вода от аквариума ѝ и обръща къщата наопаки… Любима не го вижда, докато Слона яде от чинията ѝ на закуска… Любима дори не подозира, че Слона е заел по‐голямата част от спалнята й, докато тя спи, но в съня си… В съня си тя вика Слона на помощ… Начинът да продължи напред е като върне любовните спомени, ведно със скръбта, на бившия си любим.
Най-добър професионален игрален филм: „Както ти искаше“ (реж. Пламен Великов)

Синопсис: Антон е в напрегнати отношения с жена си. Двамата временно са разделени, а ситуацията се влошава още повече, когато мъжът открива чатове на съпругата си в интернет. Той е на ръба и знае, че няма какво да губи. Затова решава да сбъдне виртуалните желания.
Почетен диплом в категория Професионално игрално кино: „Хвърчило“ (реж. Ирина Иванова)

Филмът разказва историята на младата двойка Еди и Стела, които се пренасят за първи път в общо жилище. Единственото, което могат да си позволят, е апартамент под наем в стар панелен блок в жк „Люлин“. Още докато се нанасят обаче, на пръв поглед банален битов проблем поставя под заплаха връзката им и всички градени до момента общи планове.
Най-добър професионален анимационен филм: „Семеен портрет на Чернозема“ (реж. Иван Попов-Заека)

Синопсис: Болна от рак възрастна жена изгубва едната си гърда и подлага на изпитание любовта на съпруга си, като му възлага да запълни липсата. В последвалата забавна бъркотия се оказва, че за всяка надежда има благодатна почва, когато двама човека се обичат силно.
Почетен диплом в категория Професионален анимационен филм : „Хартиеният минотавър“ (реж. Мария Николова)

Синопсис: Хартиеният минотавър се грижи за лабиринта от книги. Те са смисълът на живота му и това е сигурно. На пръв поглед съществуването му е монотонно, но всъщност е изпълнено с приключения и опасности. Всеизвестно е, че книгите могат да променят своите читатели, но в този филм ще стане ясно как читателите влияят върху съществуването на литературните герои.
Най-добър професионален документален филм: „Ева“ (реж. Мартин Геновски)

Синопсис: Американското семейство Ройс и Кери Йонг очаква бебе. При феталната морфология двамата разбират, че детето е с рядък генетичен дефект и след раждането ще може да живее най-много няколко часа. Родителите са изправени пред тежък избор – могат да прекъснат бременността, но има и друга възможност – детето да бъде родено, а органите му да помогнат на други новородени.
Почетен диплом в категория Професионален документален филм: „Отдавна незабравено“ (реж. Христо Петков)

Филмът запознава зрителите с млади плувкини от Кюстендил – с изяви на национално ниво и със завидни спортни постижения. Обратът на съдбата идва с внезапното затваряне на басейна, в който тренират, което прекъсва цикъла не само на стремежите им, но и възможността им да се развиват в спорта, който обичат.
Най-добър студентски игрален филм: „Дървояд“ (реж. Кристиян Бозов)

Синопсис: Дядо Матейко е самотен пенсионер, живеещ в красиво планинско селце. Когато дребни мошеници му открадват дървата, старецът се изправя срещу корумпираната местна власт. В опит да заличи неправдата, Матейко прибягва до крайни мерки.
Почетен диплом в категория Студентски игрален филм „Самотна звезда“ (реж. Симона Иванова)

Синопсис: Детектив е натоварен със задачата да открие дете, което е изчезнало след мистериозната смърт на родителите си. Заподозреният се признава за виновен в убийство, но истината за случилото се остава неясна. Безрезултатното търсене запраща детектива в спомените за собствения му баща.
Най-добър студентски анимационен филм: „До теб“ (реж. Таня Божилова)

Границите между реалност и фантазия се размиват, докато един мъж обикаля из мисли, спомени и страхове, свързани със своята любима.
Почетен диплом в категория Студентски анимационен филм „Искри“ (реж. Раян Димитров и Марта Алексиев)

Синопсис: Из един преход през четирите годишни сезона, емоциите и светлината, която можем да отнемем или прехвърлим на човека отсреща.
Най-добър студентски документален филм: „Мост от ръце“ (реж. Георги Генчев)

Синопсис: Покрай университетски проучвания за Глухото общество, Сава се влюбва в една от участничките – Габи. Сближаването им изследва комуникационните бариери между хората и истинското свързване в любовта.
Почетен диплом в категория Студентски документален филм: „Нишка“ (реж. Михаил Атанасов)

Синопсис: Килимарство за крале от сърцето на Родопите. Изумителни цветове, недостижими размери, безбройни възли излизат изпод умелите ръце на тъкачките, достигнали съвършенство с годините. Едно семейство и последните 20 майсторки – ще успеят ли да запазят този занаят, изискващ много труд и даващ наслада на другите, без младост и без подкрепа?
Награда „Фокус“: „Реките на София“ (реж. Виктор Иванов)

Късометражният документален филм „Реките на София“ очертава ключовите предизвикателства пред реките и първите стъпки към тяхната трансформация и свързването им с града. Той събира експерти, работещи за възстановяването им, сред които Иво Анев от “Клуб Смисъл”, както и представители на “Софияплан”, “София Проект”, “Екипът на София”, “Колективът” и други.
Награда от редакционния екип на KinoBox Bulgaria: „13-ти август“ (реж. Венцислав Сариев)

Синопсис: 13-ти август” е филм, вдъхновен от действителни събития от близкото минало. Историята проследява срещите на Виктор и Таня в края на учебната година на 11-и клас. Двамата стават все по-близки в разгара на лятната ваканция, въпреки опасността, надвиснала навсякъде около тях.|
*
Снимки: Sofia Short Fest, Златен Ритон